
10 ubrań vintage które szczególnie warto kupić w vintage shopie
W sklepach vintage czeka na was całe mnóstwo perełek, ale jest kilka rzeczy, na które szczególnie warto polować wybierając się na zakupy po ubrania vintage.Tym wpisem podpowiem na co warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniach, dlaczego akurat te ubrania są wyjątkowe i cenne. -Gwarantuję, że kierując się tym krótkim przewodnikiem nie pożałujecie swoich decyzji!
1. Jeans jeans jeans
Tak! niezniszczalny solidny denim sprzed lat to absolutny must have każdej szafy. Można się łudzić, że współczesne wytwory je zastąpią. Nic z tego. Testowałam na sobie i absolutnie nic nie jest w stanie zastąpić oldskulowego dżinsu. Szukajcie a znajdziecie - to fakt trzeba trochę pomierzyć, poszukać ale gwarantuję, że mom jeansy i katany sprzed kilku dekad posłużą Wam i kolejnym pokoleniom a komfort noszenia będzie ogromny!
2. Skóry, ramoneski
Prawdziwa ramoneska wygląda prawdziwie tylko wtedy jeśli przejechała na motorze setki mil i wchłonęła całe albumy Ramones. Cała reszta się nie liczy. Trust me. No a poza tympewnych fasonów się już po prostu nie produkuje (kurtki skórzane o kroju nietoperzowym), więc posiadanie takiego egzemplarza gwarantuje, że mamy rzecz niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju.
3. Trencze, płaszcze
Nie musi to być od razu Burberry (a najlepiej Burberry's bo wtedy wiemy, że powstał najpóźniej w latach 80.) - możemy poszukać takiego bez metki, ale w tym wyjątkowym fasonie. Płaszcz potrafi zmienić diametralnie całą naszą stylizację i sylwetkę. Możecie od stóp do głów mieć ubranie współczesne ale płaszcz - płaszcz po prostu zrobi robotę!
4. T-shirty, bluzy, okazy kolekcjonerskie
Stara koszulka z dziurką i kolorowym nadrukiem. Być może wiele osób przywykło do tego aby umyć nią okno. Nic z tego. Koszulki vintage mają świetna bawełnę - ale nie to jest najważniejsze. Jeśli masz świadomość, że nosisz koszulkę z trasy koncertowej AC DC z 1979 roku, nie chodzisz już a unosisz się lekko nad ziemią. Bluzy i t-shirty sprzed lat to unikaty, często kolekcjonerskie okazy o dużej wartości (koszulki rockowe i metalowe z konkretnych tras koncertowych lub albumów, t-shirty promujące stare filmy itd.). Ja mam już swoją kolekcję w szafie a Ty?
5. Biżuteria i akcesoria
Stylizacje bazującą na ubraniach vintage czy współczesnych, lub z połączenia obu, najlepiej dopełnić odpowiednio dobranymi dodatkami. Pozłacane zegarki, klipsy, broszki, przypinki, spinki do mankietów. Takie małe elementy pozwolą Ci odmienić swoją garderobę i ją mocno spersonalizować (takich kolczyków czy naszyjnika nie znajdziesz w sieciówce – będą tylko twoje i podkreślą oryginalność Twojej stylizacji). Do kurtki przypnij wpinkę, do marynarki broszkę, do czarnego swetra zawieś na uszy klipsy. Twoja szkatułka podziękuję Ci za takie skarby!
6. Swetry
Marzniesz mimo tego, że masz na sobie 5 warstw odzieży? W sklepach vintage znajdziesz swetry z wełny merynosów, kaszmirowe, moherowe - czyli produkty o wyjatkowo o solidnym składzie, a do tego za rozsądną cenę. Pachnące i gotowe do noszenia. A dla odważnych coś bardziej szalonego – np. sweter z muchomory! Teraz już takich nie robią :)
7. Wełniane marynarki
Kraciaste, w pepitkę, jodełkę lub zupełnie czarne albo typowo letnie – np. w kolorze fuksji czy turkusu. Uwierzysz, że możesz sobie pozwolić na marynarkę z najlepszej wełny na świecie od Loro Piana? Nie dość, że koszt takiej marynarki będzie niższy lub zbliżony do ubrania z sieciówki, to jeszcze będzie wyjątkowy i oryginalny, a to szczególnie ważne przy okryciu wierzchnim, które jest w pewnym sensie jest naszą wizytówką.
8. Marki premium
Marzysz o okularach Gianni Versace, płaszczu Burberry lub o minimalistycznej marynarce Jil Sander? Marzenia się spełniają. Współczesne produkty marek premium kosztują bardzo wiele, a na dodatek są trudno dostępne, zwłaszcza w Polsce, gdzie nie wszystkie duże marki posiadają swoje oficjalne sklepy. Nierzadko więc, to właśnie vintage shopy są jedynym miejscem, gdzie można kupić takie ubrania.
9. Torebki
Może być na łańcuszku, zapinana na klamrę lub zamek błyskawiczny. To co stawia je ponad tymi współczesnymi jest próba czasu. Wykonane ze skóry naturalnej lata temu wyglądają z biegiem lat jeszcze piękniej i szlachetniej.
10. Koszule
Hawajskie koszule, koszule w abstrakcyjne wzory, które mógł wymyślić tylko szaleniec z Honolulu. Niezwykłe love story wyrysowane na materiale. Jedwabne, z wiskozy ale też z kolorowego poliestru z lat 70. Skąd masz taką fajną koszulę? Zapytają ;)