Nowości
Żółta sukienka maxi w kwiaty vintage
Żółta sukienka maxi w kwiaty vintage
110,00 zł
szt.
Zielona koszula w kwiaty y2k
Zielona koszula w kwiaty y2k
45,00 zł
szt.
Długa jeansowa koszula vintage
Długa jeansowa koszula vintage
155,00 zł
szt.
Morska bluzka Thai silk vintage
Morska bluzka Thai silk vintage
88,00 zł
szt.
Beżowa bluzka vintage z lnu
Beżowa bluzka vintage z lnu
78,00 zł
szt.
Spodnie jeansowe vintage ze smokiem y2k
Spodnie jeansowe vintage ze smokiem y2k
110,00 zł
szt.
Ogrodniczki vintage deadstock z lat 90.
Ogrodniczki vintage deadstock z lat 90.
155,00 zł
szt.
Morelowa bluzka vintage w owoce
Morelowa bluzka vintage w owoce
88,00 zł
szt.
Beżowa kurtka skórzana vintage Gypsy
Beżowa kurtka skórzana vintage Gypsy
255,00 zł
szt.
Sukienka vintage w błękitne kwiatki
Sukienka vintage w błękitne kwiatki
98,00 zł
szt.
Katana vintage Paddock's
Katana vintage Paddock's
155,00 zł
szt.
Jeansowa kurtka vintage z lat 90.
Jeansowa kurtka vintage z lat 90.
110,00 zł
szt.
Beżowe mom jeans vintage Retro Jeans
Beżowe mom jeans vintage Retro Jeans
120,00 zł
szt.
Bluzka vintage w żaglówki
Bluzka vintage w żaglówki
55,00 zł
szt.
Długa sukienka w drobne kwiaty
Długa sukienka w drobne kwiaty
110,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Buty Vintage i vintage deadstock - wszystko co musisz o nich wiedzieć! 0
Buty Vintage i vintage deadstock - wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Buty Vintage i vintage deadstock - wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Od początku istnienia naszego sklepu w ofercie posiadamy buty vintage. Ten obowiązkowy dodatek do naszej garderoby - podobnie jak ubrania vintage - sprawi, że nasze stylizacje będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Co powoduje, że buty vintage są wyjątkowe? Dlaczego warto je posiadać? Co to znaczy deadstock, jak wybrać prawidłowy rozmiar - tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika!

1. Buty vintage a buty vintage deadstock. Co to znaczy vintage, czym jest deadstock? 

To, że dana rzecz jest określana jako vintage, oznacza, że została wyprodukowana co najmniej 20 lat temu. Vintage deadstock to z kolei przedmioty vintage, które nie tylko zostały wyprodukowane wiele lat temu, ale dodatkowo nigdy nie były używane. Często posiadają oryginalne metki i są sprzedawane w oryginalnym pudełku. Sam termin deadstock oznacza, że dana rzecz nie została sprzedana w swoim czasie, “leżakowała” w magazynie już po zakończeniu produkcji. Tego typu przedmioty mają szczególną wartość - nie tylko są wyjątkowe i bardzo trudne do znalezienia, ale dodatkowo decydując się na zakup takiej rzeczy, stajemy się pierwszymi jej użytkownikami.  

2. Dlaczego buty vintage są wyjątkowe? 

Buty vintage są wyjątkowe nie tylko dlatego, że są trudno dostępne i unikatowe, ale również dlatego, że są trwalsze i lepszej jakości niż te produkowane współcześnie. W dobie fast fashion wielkie marki odzieżowe i obuwnicze dyktujące w szaleńczym tempie nowe trendy i chcące za nimi nadążyć obniżają jakość produktów. Pozwala to na maksymalnie skrócenie czasu produkcji i zmniejszenie kosztów, ale oczywiście powoduje również zalew mało trwałych odzieży i obuwia, które w szybkim tempie psują się i lądują na śmietniku. Buty i ubrania vintage w większości (nie dotyczy to ubrań i butów y2k, czyli z początku lat zerowych) zostały wytworzone przed nastaniem ery fast fashion, gdy producenci przykładali większą wagę do jakości produkcji, buty nierzadko też były szyte ręcznie. W naszej ofercie znajdziecie buty głównie polskiej produkcji, które zostały ręcznie wykonane z dużą dbałością o detale, nierzadko  w małych, rodzinnych manufakturach. 

Trwałość

Współcześnie produkowane buty często wykonane są ze sztucznej skóry, która po krótkim czasie zaczyna się łuszczyć, dodatkowo ich spody (podeszwy) zrobione są z kiepskiej jakości poliuretanu, który również dość szybko pod wpływem kontaktu z wilgocią zaczyna rozpadać się na kawałki. Dawniej natomiast produkowano obuwie z lepszej jakości materiałów - przede wszystkim ze skóry naturalnej, która prawidłowo pielęgnowana może przetrwać dziesiątki lat, a nawet jeśli ulegnie uszkodzeniu, to można ją na wiele sposobów naprawiać i reperować (odmalowywać, łatać itd.). Cechą wyróżniającą buty vintage jest też materiał z którego zostały wykonane spody. Producenci często stosowali np. gumę przemysłową, która ma żywotność przewidzianą na 80 lat, czy kauczuk naturalny (tradycyjnie stosowany był do produkcji opon samochodowych). 

Niedawno w sklepie odwiedził nas doświadczony, emerytowany szewc (92 lata!), który po obejrzeniu dostępnych u nas butów stwierdził, że już dawno nie widział tak porządnie uszytych butów i dodatkowo dał nam parę wskazówek odnośnie tego, na co warto zwracać uwagę jeśli chodzi o sposób wyrobu obuwia. Generalna konkluzja była taka, że już od wielu lat nikt nie szyje butów, tak jak to się robiło tradycyjnie, a “im dalej w las, tym gorzej” - tzn. im bardziej współczesne buty, tym gorsza jakość wykonania. Jeśli chodzi o techniczne szczegóły, to można by o tym napisać całą książkę, na co oczywiście tutaj nie ma miejsca, więc poprzestaniemy na tym, że kluczową sprawą jest sposób połączenia podeszwy z cholewką. Obecnie większość butów jest po prostu sklejana (nierzadko przy użyciu mało trwałego kleju), podczas gdy wiele butów vintage i vintage deadstock ma podeszwę zbijaną ćwiekami i/lub zszywaną.

Styl 

Nie jest żadną tajemnicą, że moda - tak jak inne dziedziny kultury - nieustannie przetwarza motywy sprzed lat. Trendy wracają, nierzadko w praktycznie niezmienionej formie. Giganci fast fashion stylizują swoje produkty na modele vintage, ale nie idzie za tym powrót do ówczesnej jakości. Buty i ubrania vintage będą nie tylko trwałe, ale również odnajdą się w każdej stylizacji, podkreślą unikatowy charakter osobistego stylu i wyróżnią nas z tłumu. Zawsze też warto stawiać na klasyki i modele, które są po prostu niezbędne w każdej szafie  - wysokie buty trapery na zimę, eleganckie buty na obcasie na okazję, całoroczne oxfordy co dzień, czy mokasyny na lato. Buty vintage będą nie tylko stylowym, ale również stałym i przydatnym elementem garderoby.

 

3. Czy warto kupić buty vintage i/lub vintage deadstock?

W naszym sklepie staramy się zawsze oferować obuwie, które przetrwa próbę czasu, o niektórych butach śmiało możemy nawet powiedzieć, że są to buty nie tylko na lata, ale takie, które będzie można przekazać kolejnym pokoleniom. Stawiamy na buty ze skóry naturalnej, z podeszwami z solidnych materiałów (kauczuk naturalny, guma przemysłowa), które z upływem czasu będzie można naprawiać i reperować. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, czy buty będą trwałe. Może to wynikać to z braku informacji od producenta na temat użytych materiałów, trudności z określeniem sposobu uszycia (często nie da się tego zrobić bez rozczłonkowania buta), czy braku informacji o tym, jak buty były magazynowane. Czasami też po prostu (jak przy każdym produkcie) trafi się bubel - 15 par tego samego modelu butów będzie OK, a jedna rozklei się po tygodniu.  

Zawsze zaznaczamy w opisie, czy rozmowach z Wami w naszym sklepie stacjonarnym co wiemy o danym modelu butów i o tym jak zachowa się z upływem czasu.  Zbieramy też informacje od naszych klientów, którzy użytkują buty już jakiś czas i na tej podstawie możemy lepiej oszacować trwałość danego modelu. Dodatkowo wszystkie nasze buty są objęte “gwarancją rozruchową” 2 miesiące. Buty vintage i vintage deadstock sprzedajemy już od kilku lat i możemy powiedzieć, że nasze doświadczenie pozwala nam całkiem sprawnie określić trwałość sprzedawanych przez nas butów. Sytuacje, gdy buty wymagają naprawy w ramach gwarancji czy rękojmi należą u nas do rzadkości. Istotna jest też oczywiście kwestia, w jaki sposób buty są użytkowane i konserwowane (piszemy o tym w punkcie szóstym). Należy też pamiętać - o czym wspominaliśmy wcześniej - że buty u nas dostępne w większości przypadków można naprawiać i to wielokrotnie :)

Czy zatem warto kupić buty vintage deadstock? Zdecydowanie tak! Nie tylko są to buty, które cechują się trwałością, ale przede wszystkim wyróżnią nas z tłumu!

 4. Jak prawidłowo dobrać rozmiar buta?

Najlepszym sposobem, by prawidłowo dobrać rozmiar butów, jest oczywiście przymierzenie ich na własnej stopie. Polecamy serdecznie wizyty w naszym sklepie stacjonarnym, gdzie można przymierzyć wszystkie dostępne u nas modele butów. Zawsze chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego fasonu i rozmiaru :)

W przypadku zamówień internetowych polecamy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie długości stopy do rozmiaru obuwia. Poniżej podajemy wskazówki, które pomogą w wybraniu właściwego rozmiaru w obu przypadkach.

Jak zmierzyć stopę?

Wyznacznikiem znacznie dokładniejszym niż rozmiar obuwia, jest długość naszej stopy. Jak sprawdzić, ile wynosi? 

  • Na podłodze umieszczamy kartkę papieru A4 i sprawdzamy, czy leży stabilnie (możemy przykleić jej końce taśmą).
  • Na kartce kładziemy stopę, a następnie odrysowujemy jej kształt. Zdarza się, że stopy nie są równej długości, wtedy bezpieczniejszym rozwiązaniem jest odrysowanie kształtu większej z nich.
  • Mierzymy miarką długość narysowanego kształtu w sposób pokazany poniżej. Długość powinna być wyrażona w centymetrach.

Do tak zmierzonej długości stopy dodajemy około 0,5 cm, czyli zapasu dającego stopie swobodę wewnątrz buta. Można też dodać nieco więcej lub nieco mniej zapasu - zależy to już od własnych preferencji (np. często nieco więcej zapasu dodajemy np. gdy planujemy nosić buty zimą do grubszej skarpetki, natomiast zapasu nie uwzględniamy lub uwzględniamy go niewiele w przypadku sandałów i klapków). Sumę (długość stopy + zapas) porównujemy z informacją nt. długości wkładki buta (czyli długości buta mierzonej wewnątrz). Jeśli długość wkładki pokrywa się z sumą długość stopy + zapas, buty powinny być na nas idealne :)

Jak mierzyć buty na stopach? 

Gdy zamówienie już do nas dotrze, lub gdy my dotrzemy do sklepu, naturalnie musimy buty przymierzyć na własnych stopach. Należy to zrobić na stosunkowo gładkiej i czystej powierzchni w taki sposób, aby nie uszkodzić i nie zabrudzić podeszwy. Jeśli zdarzy się, że zdecydujemy się na zwrot lub wymianę (w przypadku zakupów internetowych) lub zrezygnujemy z zakupu (w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym), obuwie może trafić do innej osoby, która również będzie chciała cieszyć się świetnej jakości towarem :)

Po założeniu butów warto przejść się w nich nawet dłuższą chwilę. Trzeba też mieć na uwadze, że nowe buty zawsze będą u nas sprawiały nieco dziwne wrażenie. To naturalne, bo wszystkie buty dopiero z czasem dopasowują się do stopy (w przypadku obuwia skórzanego mówimy o tym, że trzeba je rozchodzić). Najważniejsze, by palce nie dotykały czubka butów i noga dobrze trzymała śródstopiu. Co jednak, jeśli nie udało nam się dopasować rozmiaru? O tym przeczytasz w kolejnym akapicie.

Czy buty można pomniejszyć lub powiększyć?

Należy pamiętać, że bardzo trudno jest znaleźć buty idealnie dopasowane do siebie. Takie buty musiałyby zostać uszyte przez szewca ręcznie wg. indywidualnych potrzeb. Co do zasady lepiej wybrać buty, które są na nas nieco za duże niż nieco za małe. Istnieją sposoby, by u szewca buty nieco powiększyć, ale są to raczej kwestie milimetrowe i cudów nie należy raczej oczekiwać. Nieco za duże buty (bardziej pół rozmiaru do 1 rozmiaru, niż 2 czy więcej rozmiarów) natomiast dają nam więcej możliwości dopasowania ich do siebie. W tym przypadku możemy zastosować grubsze wkładki, które podniosą nam stopę do góry oraz dodatkowe zapiętki, które zniwelują przestrzeń między piętą a zapiętkiem buta i przesuną stopę do przodu.  

W przypadku, gdy zamówione przez Internet buty mimo wszystko nie spełnią naszych oczekiwań, przypominamy, że w naszym sklepie mają Państwo 2 tygodnie na zwrot lub wymianę towaru (dotyczy wyłącznie zamówień internetowych). W pierwszej kolejności polecamy zawsze wymianę - niektóre z naszych butów mamy w różnych rozmiarach!

5. Jak dbać o buty ze skóry naturalnej?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć słowo o prawidłowej pielęgnacji obuwia. W Internecie można znaleźć wiele poradników na ten temat jak i produktów do czyszczenia i konserwacji butów. Tutaj ograniczymy się do jednej najważniejszej zasady - skórzane obuwie nie lubi wilgoci. Z tego względu skórę należy systematycznie czyścić, impregnować oraz stosować środki do konserwacji odpowiednie do danego jej typu. W przypadku butów vintage deadstock nierzadko znajdziemy przy butach dodatkowe metki z informacją na temat rodzaju skóry i sposobu jej pielęgnacji. Chętnie też doradzimy w tym względzie w miarę naszych możliwości. Wszystkie niezbędne do tego środki oraz narzędzia bez problemu można dostać w każdym sklepie obuwniczym. Zestaw do czyszczenia i konserwacji obuwia nie kosztuje wiele, a pomoże nam cieszyć się butami przez długi czas!

 

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Instagram:@cindyvintage

Formularz kontaktowy

Kliknij tutaj i znajdź swoje wymarzone buty teraz!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl